Dekret nr 5/5/2013
Wielkiego Mistrza
Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M.
z dnia 11 listopada 2013 r.
W sprawie: Zatwierdzenia regulacji przywilejów heraldycznych Kawalerów i Dam Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M.
Art. 1
Po zasięgnięciu opinii Wielkiej Kapituły Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M. w sprawie opracowanego przez Wielkiego Herolda Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M. dr. Norberta Wójtowicza projektu regulacji dotyczących przywilejów heraldycznych Kawalerów i Dam Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M. zatwierdzam niniejsze zasady, które stanowią załącznik 1 do niniejszego Dekretu.
Art. 2
Odpowiedzialność za realizację ustalonych w dekrecie zadań powierza się dr. Norbertowi Wójtowiczowi, Wielkiemu Heroldowi Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M.
Art. 3
Dekret wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wielki Mistrz
Dr Marian Król GCCStS
Załącznik 1.
Regulacje dotyczące przywilejów heraldycznych Kawalerów i Dam Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M.
1. Do posługiwania się posiadanym znakiem herbowym w obrębie Orderu upoważnieni są z mocy prawa:
a) Arcybiskupi, Biskupi i Prałaci posiadający przywileje heraldyczne wynikające z regulacji heraldyki kościelnej;
b) Kawalerowie i Damy Orderu legitymujące się potwierdzonym tytułem szlacheckim, przy czym zasada ta dotyczy zarówno herbów szlacheckich dziedziczonych, jak i nowo przyznanych z nadania z suwerennego władcy lub głowy suwerennego państwa, posiadającego historyczne prawo nobilitowania uznanego hierarchę kościelnego lub w niektórych przypadkach uznanego pretendenta do tronu;
c) Kawalerowie i Damy Orderu posiadający dziedziczne prawo do herbu mieszczańskiego (nieszlacheckiego) udzielone lub potwierdzone i zarejestrowane przez właściwy organ heraldyczny o uznanym autorytecie, pod warunkiem nie posługiwania się atrybutami, które mogłyby być uznane za uzurpację przywilejów szlacheckich.
2. Arcybiskupi, Biskupi i Prałaci posiadający przywileje heraldyczne, Kawalerowie i Damy Orderu legitymujące się potwierdzonym tytułem szlacheckim, oraz Kawalerowie i Damy Orderu posiadający dziedziczne prawo do herbu mieszczańskiego mogą wystąpić do Heroldii Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M. z prośbą o rozpoznanie powyższych praw i zarejestrowanie herbu.
3. Kawalerowie i Damy Orderu w stopniu Komandora (CStS), Komandora z Gwiazdą (CSStS), oraz Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża (GCStS) będący posiadaczami herbów, które były przez nich w przyjęte, choć nigdy nie zostały formalnie nadane lub zarejestrowane, mogą posługiwać się tym znakiem z zastrzeżeniem następujących warunków:
a) projekt herbu musi być zgodny z obowiązującymi zasadami heraldyki;
b) herb nie może jawnie naruszać praw innych osób noszących podobne znaki herbowe;
c) herb nie może posiadać atrybutów, które stanowią uzurpację implikując szlachectwo lub inny specjalny status posiadacza;
d) herb powinien zostać zatwierdzony przez Heroldię Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M.
4. Kawalerowie i Damy Orderu w stopniu Komandora (CStS), Komandora z Gwiazdą (CSStS), oraz Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża (GCStS) nie posiadający własnego herbu, mają prawo wystąpić do Heroldii Królewskiego Orderu Świętego Stanisława B.M. z wnioskiem o zaprojektowanie i rejestrację herbu osobistego (jednak bez atrybutów szlacheckich) lub posługiwać się tarczą herbową z symbolizującym przynależność do Orderu ośmiorożnym krzyżem (tzw. maltański) barwy czerwonej.
5. Kawalerowie i Damy posiadający własny herb (dziedziczny bądź osobisty), po rozpoznaniu powyższych praw i zarejestrowaniu herbu przez Heroldię Orderu mogą zawiesić pod szpicem tarczy insygnium orderowe w następujący sposób:
a) Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża (GCStS) przewiążą tarczę herbową wstążką Orderu, z której zwisać będzie Krzyż Orderu z koroną, zaś Kawalerowie i Damy Wielkiego Krzyża w klasie GCCStS mają prawo opasać tarczę herbową kollaną Orderu Świętego Stanisława;
b) Komandorzy z Gwiazdą (CSStS) umieszczają Krzyż Orderu z koroną zawieszony na wstążce zaczepionej na bokach tarczy;
c) Komandorzy (CStS) umieszczają Krzyż Orderu zawieszony na wstążce zaczepionej na bokach tarczy;
d) Oficerowie (OCStS) umieszczają Krzyż Orderu zawieszony na wstążce z rozetką kończącej się u podstawy tarczy;
e) Kawalerowie/Damy (KCStS) umieszczają Krzyż Orderu zawieszony na wstążce kończącej się u podstawy tarczy.
6. Kawalerowie/Damy Wielkiego Krzyża (GCStS i GCCStS) mogą kłaść własną tarczę herbową na ośmiorożny krzyż (tzw. maltański) barwy czerwonej. Przywilej nakładania tarczy herbowej na krzyż symbolizujący przynależność do Orderu ma charakter osobisty i nie może być przekazywany w drodze dziedziczenia.
7. W przypadku Dam Orderu możliwe jest zastosowanie tradycyjnych tarcz kobiecych – romboidalnej dla panien lub owalnej dla mężatek. Herby osób duchownych pozbawione są hełmów rycerskich, które zastępują atrybuty wynikające z zasad heraldyki kościelnej, a ponadto możliwe jest w tym przypadku stosowanie tarcz owalnych lub romboidalnych.